High School DxD

Z High School DxD Wiki
Skocz do:nawigacji, wyszukiwania
Wikipedia-icon.png Ta strona zawiera treści z Wikipedii będące na licencji Creative Commons.

Zobacz oryginalny artykuł i autorów.

Oficjalne logo serii High School DxD.

High School DxD (ハイスクールD×D Haisukūru Dī Dī) to powieść typu light novel, tworzona przez Ichieia Ishibumiego i ilustrowana przez Miyamę-zero. Seria po raz pierwszy ukazała się w 2008 roku we wrześniowym wydaniu Dragon Magazine, a pierwszy tom powieści został wydany w Japonii 20 września 2008 roku pod banderą Fujimi Shobo. Na stan obecny (kwiecień 2018) zostało opublikowanych dwadzieścia pięć tomów.

Fabuła

Główna oś fabuły obraca się wokół Isseia Hyoudou – zboczonego licealisty z Akademii Kuou, która dopiero niedawno stała się placówką koedukacyjną. Issei wiedzie spokojne życie wraz ze swoimi równie zboczonymi przyjaciółmi, Matsudą i Motohamą, aż do czasu, gdy zostaje zaproszony na randkę przez Yuumę Amano. Na końcu swojego spotkania udają się do pobliskiego parku, gdzie Yuuma pyta się go, czy chce poznać jej życzenie. Issei spodziewa się otrzymać od niej całusa, jednak ku swojemu zdziwieniu Yuuma wyszeptuje "Możesz dla mnie umrzeć?" i przemienia się w upadłą anielicę. Issei zostaje przez nią zaatakowany i zabity. Ostatnią rzeczą, jaką udaje mu się zobaczyć, to szkarłatne włosy.

Następnego dnia Issei budzi się w swoim łóżku. Dochodzi do wniosku, że to wszystko było tylko koszmarem nocnym. Później tego dnia, po seansie porno ze swoimi przyjaciółmi, Issei w drodze do domu zostaje zaatakowany przez upadłego anioła, Dohnaseeka, jednak z pomocą przychodzi mu rudowłosa dziewczyna imieniem Rias Gremory.

Ranem, Issei znów stwierdza, że był to tylko koszmar, jednak próbując wstać, zauważa, że w jego łóżku leży naga Rias. Zdradza ona mu, że tak naprawdę jest diablicą, i oświadcza, że przywróciła go do życia pod postacią diabła, przez co stał się jej sługą i członkiem Klubu Okultystycznego.

Media

Light Novel

Okładki wydanych do tej pory tomów powieści High School DxD.

Seria High School DxD rozpoczęła się od japońskiej powieści light novel pióra Ichieia Ishibumiego, a ilustracje do niej są tworzone przez Miyamę-zero. Po po raz pierwszy ukazała się w 2008 roku we wrześniowym wydaniu Dragon Magazine, a pierwszy tom powieści został wydany w Japonii 20 września 2008 roku pod banderą Fujimi Shobo[1].

Dodatkowa powieść, (Pierwsze Spotkanie: Edycja Ophis), została wydana wraz z lipcowym wydaniem Dragon Magazine (mimo że lipcowe, to ukazało się ono 19 maja 2012) jako tom bunkobon. Wydarzenia w niej rozgrywają się po tomie 12 i skupiają się na pierwszych krokach Ophis w ludzkim świecie[2].

Manga

Mangowa adaptacja High School DxD, ilustrowana przez Hirojiego Mishima, po raz pierwszy ukazała się w roku 2010 w lipcowym wydaniu Dragon Magazine. Począwszy od trzeciego rozdziału manga zaczęła ukazywać się co miesiąc w Monthly Dragon Age. Pierwszy tom, wydany przez Fujimi Shobo, ukazał się 9 czerwca 2011 pod banderą Dragon Comics Age.[3]. Na stan 9 stycznia 2013 zostały wydane cztery tomy mangi[4].

Okładki wydanych do tej pory tomów mangi High School DxD.

Manga posiada także wersję spin-offową pod tytułem High School DxD: Tajne Kontrakty Asi i Koneko!?. Skupia się ona na pierwszych diabelskich obowiązkach Asi Argento. Manga była ilustrowana przez Hiroichiego i ukazywała się w Monthly Dragon Age: pierwszy raz w 2011 roku w październikowym wydaniu, a ostatni w 2012 roku w wydaniu kwietniowym. 9 marca 2012 roku została wydana jako tom tankōbon[5].

Anime

Wiadomość o adaptacji anime High School DxD, która ukazała się 15 kwietnia 2011 roku, została podana przez autora powieści, Ichieia Ishibumiego, na jego Twitterze.[6]. Anime zostało stworzone przez TNK, a reżyserem był Tetsuya Yanagisawa. Seria składa się z dwunastu odcinków i była emitowana od 6 stycznia do 23 marca 2012 roku na japońskim AT-X oraz innych stacjach. Wersja na AT-X była pozbawiona cenzury, podczas gdy wersja na TV Kanagawa (której emisja rozpoczęła się 11 stycznia) posiadała silną cenzurę. Sześć dysków DVD oraz Blu-ray były wydawane przez Media Factory od 21 marca do 29 sierpnia 2012 roku. Na każdym z nich znajdowały się odcinek OVA zatytułowany „Rozhasane Żądze” (dosł. „Rozhasane Żądze OVA”) oraz inne dodatkowe materiały[7].

Wszystkie okładki dysków Blu-ray pierwszego sezonu anime DxD.

Niewyemitowany trzynasty odcinek został dołączony na dysku Blu-ray do limitowanego wydania trzynastego tomu powieści, które ukazało się 6 września 2012 roku. Scenariusz napisał sam Ichiei Ishibumi[8]. Kolejny, czternasty, niewyemitowany odcinek, do którego scenariusz również napisał Ishibumi, zostanie dołączony na dyskach Blu-ray do piętnastego tomu powieści, który ukaże się w maju 2013 roku[9].

Drugi sezon anime, zatytułowany High School DxD New[10], został zapowiedziany w napisach końcowych trzynastego odcinka[11]. Premiera pierwszego odcinka miała miejsca 7 lipca 2013 roku. Drugi sezon obejmuje sobą tomy trzeci i czwarty. Podobnie jak podczas emisji pierwszego sezonu wersja na kanale AT-X jest pozbawiona cenzury, natomiast anime na innych kanał jest silnie ocenzurowane.

Muzyka

 • Okładka singla „Trip -innocent of D-”.
 • Okładka płyty z „STUDY x STUDY” w wykonaniu StylipS (wydanie limitowane).
 • Okładka „STUDY x STUDY” (wydanie zwykłe).
 • Highschool DxD OP Single - Trip -innocent of D-.
 • Okładka minialbumu „Girls×Songs”.
 • CD TV Anime „High School DxD” soundtrack
 • Płyta „Radio CD High School DxD Akademia Kuou”.
 • Okładka singla „Sympathy”.

  Opening w pierwszym sezonie stanowi utwór „Trip -Innocent of D-” w wykonaniu Larval Stage Planning, a ending to utwór „STUDY×STUDY”, który jest śpiewany przez zespół aktorek głosowych StylipS, w skład którego wchodzą Arisa Noto, Yui Ogura, Kaori Ishihara i Maho Matsunaga. Warto zaznaczyć, że wszystkie użyczyły głosu postaciom w anime. Utwory te zostały wydane kolejno 25 stycznia oraz 5 lutego 2012 jako single CD pod banderą Lantis[12][13]. Ścieżka dźwiękowa została wydana 21 marca 2012 również pod banderą Lantis[14]. Minialbum z character song, o tytule Girls×Songs! (『ハイスクールD×D』Girls×Songs! Haisukūru Dī Dī Gāruzu Songuzu!), w której można usłyszeć głosy głównych bohaterek z anime, został wydany 27 czerwca 2012 pod banderą Lantis[15].

  Drugi sezon będzie miał oddzielne openingi i endingi dla dwóch historii. Opening dla pierwszej historii „Sympathy” Larval Stage Planning, a ending to Hōteishiki wa Kotaenai (方程式は答えない) Dziewczyn Klubu Okultystycznego, w którym można usłyszeć Yōko Hikasa, Shizuka Itō, Azumi Asakura i Ayana Taketatsu, podkładające głos Rias Gremory, Akeno Himejima, Asia Argento i Koneko Toujou. Drugim openingiem będzie „Namiętny Spór” (激情論 Gekijō-ron), a endingiem „Lovely ♥ Devil” (らぶりぃ♥でびる Raburyi♥Debiru), również autorstwa Dziewczyn Klubu Okultystycznego, w którym będzie można usłyszeć, oprócz głównych bohaterek pierwszej serii, głosy Risy Anedy, Maayi Uchidy i Ayany Sakury, które podkładają głos kolejno Xenovii, Irinie Shidou oraz Gasperowi Vladiemu.

  Gra

  Kadokawa Games ogłosiło w lipcu 2013, że tworzy adaptację High School DxD na platformę Nintendo 3DS. Gra zostanie wydana w Japonii 28 listopada 2013 roku. Producent opisuje ją jako „erotyczno-przygodową grę walk”. Zawiera ona elementy gatunku visual novel oraz turowy system walk.

  Inne

  Audycja w internetowym radio, Hibiki Radio Station, o nazwie High School DxD: Klub Okultystyczny wewnątrz Akademii Kuou, była emitowana 12 grudnia 2011.

  Kolekcjonerska gra karciana, wydana przez Prism Connect 27 lipca 2012, przedstawiała postaci z serii. Została wydana w formie podstawowej oraz booster.

  Odbiór

  Nawiązując do Oriconu, High School DxD był szóstą najlepiej sprzedającą się serią light novel w Japonii w roku 2012 z 654 224 sprzedanymi egzemplarzami.[16]

  Odnośniki

  Źródło „https://hsdxd.usermd.net/w/index.php?title=High_School_DxD&oldid=12414